Wskazówki i problemy związane z optymalizacją title dla kart produktów

Wskazówki i problemy związane z optymalizacją title dla kart produktów

Zdjęcie: Andrew Nepl (Pexels)
Zdjęcie: Andrew Nepl (Pexels)

Wypełnienie meta tagu title ma podwójne znacznie. Po pierwsze treść umieszczona w obrębie <title> </title> ukazuje się w wynikach wyszukiwania potencjalnym klientom. Po drugie zawartość analizowana jest przez algorytm Google a użyte słowa kluczowe i ich umiejscowienie są elementami wpływającymi na pozycje domeny w rankingu dla wskazanych fraz. Jak więc optymalizować tytuły, aby były one wartościowe dla użytkowników i pozytywnie rankowały? Jakich błędów unikać?

Porady dotyczące optymalizacji

  1. Dopasowanie do zawartości podstrony

Każda karta produktu w obrębie sklepu powinna mieć unikalne wypełnienie title dopasowane do jej zawartości. Jeśli w sklepie znajduje się kilka produktów różniących się jedynie jednym parametrem i zależy nam na funkcjonowaniu i indeksowaniu wszystkich tych podstron, to pracując nad ich tytułami warto wskazać właśnie na tę cechę, która umożliwi ich szybkie rozróżnienie.

W sytuacji, gdy sklep oferuje produkty często wyszukiwane przez użytkowników względem numeru katalogowego, dokładnej nazwy wraz z parametrem czy w połączeniu z jakąś istotną cechą towaru (taką jak objętość, rozmiar, kolor, itp.) to na pewno elementy te warto umieścić w tytule.

 Użycie słów kluczowych

Znaczenie ma nie tylko umieszczenie w tytule ważnych fraz, ale również ich umiejscowienie w strukturze. Zasada jest prosta – na początku powinny znaleźć się najważniejsze słowa kluczowe, dalej te o niższym priorytecie.

W tym miejscu łatwo jest jednak przesadzić i przeoptymalizować witrynę. Zbyt gęste użycie fraz będzie nie tylko przypominało spam, ale również może wyglądać nienaturalnie w wynikach wyszukiwania, a co za tym idzie, będzie utrudniało zrozumienie informacji.

Dla zwiększenia zasięgu i poszerzenia widoczności karty produktu można rozważyć umieszczenie w tytule nie tylko nazwy produktu, ale również słów takich jak np. „cena”, „opinie”, „recenzje” itd. Taki zabieg może faktycznie sprawić, że podstron będzie wyświetlać się w wynikach wyszukiwania dla zapytań powiązanych z tymi frazami jednak zazwyczaj dzięki temu zabiegowi uda się ściągnąć na stronę użytkowników, jednak niekoniecznie mogą być oni zainteresowani dokonaniem zakupu w tym momencie (świadczy o tym właśnie charakter użytych słów).

  1. Długość wypełnienia

Najczęściej można spotkać się z poradami by title składał się z około 65 znaków / by nie był dłuższy niż 512 pixeli (choć nigdzie w oficjalnej dokumentacji Google nie ma mowy wprost o tym jak długi powinien być title).

Wskazania ilościowe, rekomendowane przez agencje czy specjalistów wynikają raczej z ograniczeń związanych z wyświetlaniem całego wypełnienia. Dłuższe teksty po prostu nie zostaną wyświetlone w całości. Można więc próbować wpasować się w podane wyżej wartości jeśli zależy nam na tym by cała zawartość title została zaprezentowana w wynikach wyszukiwania. Obszerniejsze wypełnienie nie wyświetli się w całości, ale wciąż będzie elementem rankingowym, więc w niektórych przypadkach warto celowo stosować dłuższe treści, zwłaszcza jeśli zależy nam na wyświetlaniu się w wynikach tej konkretnej karty produktu na kilka złożeń ze słowami kluczowymi.

  1. Schemat wypełniania title vs. ręczna optymalizacja

W przypadku sklepu z bardzo dużą liczbą produktów ręczne ustawienie tytułu dla każdego z nich będzie na tyle czasochłonne, że wręcz niemożliwe. W takich przypadkach warto generować title w sposób automatyczny, ustalając określony schemat typu:
[nazwa produktu] – [numer katalogowy lub cecha] – nazwa brandu
Dla produktów kluczowych, najbardziej konkurencyjnych czy bestsellerów tytuły warto tworzyć ręcznie. Analiza słów kluczowych powiązanych z danym towarem ułatwi wyłonienie fraz, które powinny być użyte w title.

Uwaga na problemy – błędy w optymalizacji tytułów

  1. Umieszczanie w title szybko zmieniających się informacji

Użycie w tytule informacji takich jak np. cena produktu czy jego dostępność może wprowadzić w błąd potencjalnego klienta, jeśli prezentowane w wynikach wyszukiwania informacje będą odbiegały od stanu faktycznego. Może się tak zdarzyć, jeśli np. cena produktu systematycznie się zmienia (bądź podlega promocjom) a tytuły nie są aktualizowane. Drugą przyczyną różnic mogą być długie odstępny pomiędzy zmianą title a ponownym zaindeksowaniem karty produktu przez roboty wyszukiwarki. W takiej sytuacji mimo szybkiej zmiany wypełnienia title w wynikach wyszukiwania wciąż mogą figurować poprzednio zdefiniowane dane (wcześniejsza cena). Przykład poniżej:

  1. Nieunikalne wypełnienie title

W przypadku, gdy duża pula podstron ma identyczne wypełnienie title może ono zostać zignorowane przez Google. Wtedy w wynikach wyszukiwania pojawi się np. przypadkowy fragment treści pobrany ze strony. Oznacza to, że prezentowane użytkownikowi informacje mogą być nieskładne lub wręcz bezsensowne.
Brak zróżnicowania title może również skutkować tym, że dane widoczne w wynikach będą lakoniczne i nie zachęcą do użytkownika do przejścia na stronę sklepu. Przykład:

  1. Brak tłumaczenia title dla różnych wersji językowych

Bardzo często zdarza się, że w przypadku sklepów umożliwiających płynne przełączanie się na różne wersje językowe czy po prostu zmianę języka, za zmienioną zawartością strony nie idzie zmiana ustawień tytułu. W rezultacie w wynikach wyszukiwania dla adresów odnoszących się np. do wersji w języku niemieckim widoczne są tytuły w języku polskim, które niewiele mówią potencjalnym klientom i na pewno nie ułatwiają pozycjonowania tych adresów w google.de. Przykład niżej:

Share:FacebookX
Dołącz do dyskusji