Jak się przygotować do współpracy z agencją SEO

Jak się przygotować do współpracy z agencją SEO

Autor: Andrea Piacquadio Źródło: Pexels.com

Jakie pytania warto zadawać przed współpracą z agencją SEO lub freelancerem? Na co zwrócić uwagę? Jak krok po kroku przejść przez proces ofertowy a później przez procedowanie umowy? Na te i inne pytania odpowiadam w #81 odcinku naszego podcastu – Dziennik Budowy Firmy.

Dzisiaj na warsztat bierzemy temat dotyczący tego, jak przygotować się do swojej pierwszej współpracy z agencją SEO?

Z jednej strony można byłoby powiedzieć, że temat dość oczywisty – trzeba zacząć od zbierania ofert, potem je przejrzeć, no i zdecydować się na współpracę z konkretnym podmiotem 😉 Ale oczywiście łatwiej powiedzieć niż zrobić, więc zostawiam kilka wskazówek odnoszących się do tego czym się kierować? W jaki sposób porównać ze sobą oferty, o co pytać i co też agencji o sobie opowiedzieć?

Jakie są Twoje cele i jak chcesz by współpraca wyglądała?

Celowo tutaj używam słowa przygotować, bo nie zachęcam, żeby robić to z biegu. W pierwszej kolejności zastanów się, czego dokładnie oczekujesz i czy chodzi Ci o gotowy plan działania czy doraźne wsparcie już przy konkretnych pracach. Czy potrzebujesz w pierwszej kolejności diagnozy? Czy chcesz zrealizować przy okazji współpracy SEO jakieś konkretne, mierzalne cele? Czy potrzebujesz wsparcia merytorycznego lub mentorskiego, jeśli chodzi o prowadzenie tych działań, bo posiadasz już doświadczenie i potrzebujesz tylko krótkich, szybkich lub systematycznych konsultacji?
Pierwszym więc punktem jest przemyślenie tego, jakie są nasze cele i jak chcemy, by ta współpraca wyglądała.

Daj się poznać!

Często, kiedy otrzymujemy pierwszy kontakt od potencjalnego klienta, dostarczone przez niego informacje są zazwyczaj bardzo ogólne i niewystarczające do tego by „od ręki” przygotować kompleksową analizę”.

Dane ograniczają się często do wskazania nazwy witryny, do pozostawienia danych kontaktowych i prośby o to, by przygotować ofertę. Przez to tak naprawdę nie wiemy, co ma być celem tej współpracy, jakie wyniki będą mierzone itd. Wszystko zależy od Twoich potrzeb i oczekiwań. Może okazać się, że mamy zupełnie inne wyobrażenie na temat Twojej witryny, Twojego biznesu, niż to wyobrażenie, które masz Ty sam.

Konkurencja w sieci – jak wykorzystać różnorodność wyników wyszukiwania?

Zdajemy sobie sprawę, że czasami w wynikach wyszukiwania, na pożądane przez nas zapytania, oprócz firm konkurencyjnych, są na przykład: blogi, serwisy lifestylowe, platformy aukcyjne itd.,czyli firmy, które w normalnych warunkach proponują zupełnie inne usługi i docierają do innych klientów, natomiast w wyszukiwarce Google oni również są naszą konkurencją.
O tym również warto wspomnieć. Konkurencja to czasem nienajlepsze słowo, ale chodzi o to, żeby pokazać przykłady firmy, które dobrze sobie radzą w wynikach i których wyniki sami chcielibyśmy osiągnąć.

Definiowanie celów współpracy: kluczowy krok przed rozmową z agencją

Kolejny ważny punkt na Twojej liście, którą możesz przygotować przed rozmową z potencjalną firmą, to powiedzenie jasno o tym, czego oczekujesz, jakie są twoje cele i w jaki sposób chciałbyś je mierzyć.

Czasami pytam o to wprost, klientów na wstępnej rozmowie i słyszę bardzo różne informacje. Z jednej strony mogłoby się wydawać, że głównym celem dla sklepu internetowego jest po prostu sprzedaż, natomiast bardzo często okazuje się, że stoją za tym jeszcze inne potrzeby. Mów wprost o tym, co chciałbyś uzyskać w efekcie współpracy, co będzie dla ciebie satysfakcjonujące, w jakim przedziale czasowym chciałbyś swój cel zrealizować.

Kluczowa strategia przed podjęciem decyzji

Nie zamykaj się na konkretne rozwiązanie albo na jeden wariant cenowy, tylko zwróć się do potencjalnego Zleceniobiorcy z prośbą o to, żeby przygotował Ci na przykład dwa scenariusze – typu: minimum i optimum (czyli taki, który pozwoli w 100% zabezpieczyć wszelkie możliwe działania i  osiągnąć te cele, o których sobie powiedzieliśmy na samym początku).

Weryfikacja ofert od potencjalnych partnerów

Zdecydowanie warto porównywać oferty i precyzyjnie zapoznać się z przesłanymi informacjami. Przede wszystkim chodzi o to by pytać o elementy, które są niejasne i prosić o dodatkowe informacje. Jeśli na przykład w ofercie jest mowa o tym, że działania będą raportowane, to warto poprosić o pokazanie takiego przykładowego raportu.

Warto zwrócić uwagę na to, jakie efekty uda się uzyskać poprzez prowadzenie zaproponowanych działań. Oczywiście chodzi o to, w jaki sposób te efekty będą mierzone, jak one będą wyznaczane, czy one będą realizowane w okresach kwartalnych, czy w inny sposób i czy są to dokładnie te cele, które ty sam chciałeś spełnić i o których komunikowałeś na początku współpracy.

Zwróć uwagę na czas, na jaki zawierana jest umowa na pozycjonowanie, jak i  czas, który jest deklarowany do osiągnięcia pożądanych przez ciebie efektów.

Rola komunikacji w realizacji projektu

Komunikacja ma nieoceniony wpływ na całą usługę (na to, w jaki sposób ona będzie wykonywana i również na to, jak Ty będziesz ją odbierał z relacji z drugą czy trzecią osobą w projekcie). Sprawdź, jak wyglądają procedury, na ile zaproponowane zapisy są przejrzyste, na ile w ogóle sama oferta jest dla Ciebie zrozumiała. Warto też zwrócić uwagę, czy faktycznie ta oferta jest tworzona na miarę i spersonalizowana, czy jednak jest to szablon i teoretycznie moglibyśmy podstawić jakąkolwiek inną nazwę witryny i oferta dalej będzie aktualna.

Skoro teoria za nami, czas na praktykę! Jeśli planujesz rozpocząć działania, czy to z agencją, czy z danym specjalistą, czy z freelancerem –  zacznij od stworzenia listy mocnych stron Twojego biznesu, przewag, tego co jest dla Ciebie kluczowe, a dopiero później rozpocznij poszukiwania partnera, który będzie w stanie zrealizować spisane przez Ciebie cele.
W razie pytań, wątpliwości czy chęci skonsultowania wyzwań związanych z ofertą i umową zachęcam do kontaktu! 🙂

Share:FacebookX
Dołącz do dyskusji