Poradnik – e-commerce od podstaw

E-commerce od podstaw, czyli wszystko co powinieneś wiedzieć w jednym miejscu! Świetny materiał dla osób chcących poznać podstawy e-commerce. Marketing i Biznes po raz kolejny zaprosił do współpracy ekspertów, którzy zechcieli podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem.
Zachęcam do przeczytania. 🙂
W tym jakże obszernym opracowaniu znajdziecie też parę słów ode mnie w kontekście optymalizacji kart produktów w sklepie internetowym pod kątem SEO.

Poniżej kilka fragmentów związanych z optymalizacją:

„Optymalizacja w sklepie internetowym to tak naprawdę niekończący się proces, jednak już wstępne usunięcie poważnych błędów i wprowadzenie podstawowych zmian może efektywnie przełożyć się na poprawę widoczności w wynikach wyszukiwania i wzrost liczby odwiedzin”


„Każda karta produktu powinna mieć unikalne wypełnienie title. Ważne, aby w treści znalazła się pełna nazwa prezentowanego towaru wraz z jego ważnymi cechami, których poszukują użytkownicy (mam tu na myśli np. numer katalogowy, kolor, objętość, wagę czy też inny, mający znaczenie parametr). Dodatkowo w tytule może pojawić się nazwa naszego sklepu (jeśli zależy nam na promocji brandu) bądź informacja o kategorii produktów, w której znajduje się poszukiwany towar.”


„Dodatkowo, im więcej miejsc w sklepie, z których linkowany jest nasz produkt tym więcej potencjalnych ścieżek dotarcia do niego, możliwości zaindeksowania tej konkretnej karty towaru i większy przepływ „mocy” z ważnych i dobrze rankujących kategorii. Innymi słowy, jeśli nasz produkt będzie dostępny jedynie z poziomu jednej kategorii i w dodatku znajdzie się na końcu długiej listy, wśród kilkudziesięciu lub kilkuset innych towarów to prawdopodobieństwo, że roboty Google do niego dotrą i będzie on wzmacniany z ważnych podstron znacznie maleje, podobnie jak szansa na jego wyświetlenie się w wynikach wyszukiwania ponad dobrze zoptyamalizowanymi sklepami konkurencji.”


„Unikalny opis opublikowany na podstronie nie tylko podnosi jej wartość, ale również może skutecznie wpłynąć na decyzję zakupową klienta. Jeśli w przystępny sposób opiszemy walory i cechy produktu (używając przy tym ważnych słów kluczowych, ale nie w sposób nachalny i sztuczny), dodamy do tego np. jeszcze oceny czy recenzje lub po prostu opublikujemy dodatkowo kilka przydatnych porad, to taka prezentacja asortymentu z pewnością będzie o wiele bardziej atrakcyjna dla użytkowników i wyżej oceniana przez roboty wyszukiwarki niż skopiowana i przypadkowa treść pojawiająca się w sklepach konkurencji.”


„W przypadku, gdy sklep działa w bardzo konkurencyjnej branży warto systematycznie analizować nowe trendy i przyglądać się zmianom wprowadzanym w innych e-sklepach (nie tylko tych działających na rynku polskim, ale przede wszystkim zagranicznym).”