Katarzyna baranowska Festiwal SEO 2022

Po pierwsze klient – wystąpienie na 10-tej edycji Festiwalu SEO 2022

Katarzyna baranowska Festiwal SEO 2022

Kolejna, jubileuszowa edycja #FestiwalSEO odbyła się 14 października 2022 roku w Katowicach. Możliwość wystąpienia po raz trzeci daje sporo satysfakcji!

Miałam trochę obaw układając wystąpienie, bo w tym roku po raz pierwszy pojawiły się tematy, które ostatnio są mi bliskie i które są niesamowicie ważne (czyli budowanie relacji z klientami, badanie potrzeb i tworzenie szytych na miarę strategii, dbanie o cele klienta i wzmacnianie kompetencji), ale jednocześnie wciąż rzadko poruszane na branżowych konferencjach. W pierwszym bloku nie zabrakło więc tematów związanych z customer success i customer service.

W tym roku opowiadałam o tym, że SEO to nie tylko conttent, linki czy optymalizacja – wg. mnie SEO to klient, to konkretna osoba, za którą stoją potrzeby, oczekiwania i cele.

Branża SEO, podobnie jak wiele innych branż usługowych, musi przygotować się na trudniejszy (żeby nie powiedzieć najtrudniejszy) okres. Czas pandemii, wojna, recesja… to wszystko sprawia, że przedsiębiorcy i osoby osadzone w biznesie mają wiele (więcej niż wcześniej) obaw o przyszłość. Oznacza to też, że ich uwaga koncentruje się na kwestiach priorytetowych, strategicznych – przez co myślenie i dbanie o kwestiach dotyczących promocji schodzi na dalszy plan.

Wciąż jednak kampanie internetowe będą ważne i potrzebne (zwłaszcza jeśli myślimy o jeszcze efektywniejszym pozyskiwaniu klientów). Rola agencji powinna się jednak zmienić. Z jednej strony chodzi o lepszą odpowiedź na potrzeby naszych klientów, bardziej kompleksowe podejście. Z drugiej o jeszcze mocniejsze skoncentrowanie się na potrzebach i celach a nie jedynie na strategii samej kampanii.

Najbliższe miesiące będą niesamowicie ważne – zarówno biorąc pod uwagę konieczność pozyskiwania nowych klientów, jeszcze efektywniejszej obsługi dotychczasowych ale i dbałości o zespół, który pozostaje strategicznym łącznikiem pomiędzy agencją a klientem.

Przy okazji jubileuszowej, 10-tej edycji powiły się też bloki poświęcone AI i wykorzystania sztucznej inteligencji do optymalizacji, tworzenia treści i budowanie przewagi oraz szybkiego dostosowania się do najnowszych trendów. Ostatnia sesja poświęcona była kwestiom optymalizacji SEO, contentowi i wykorzystaniu narzędzi.