Kara za naruszenie zasad bezpieczeństwa

Zespół Google dość szybko potrafi wykryć problemy mogące zagrażać bezpieczeństwu użytkowników odwiedzających poszczególne strony. Aby zminimalizować np. ryzyko zainfekowania komputera złośliwym oprogramowaniem bądź uchronić ich przed niebezpieczną zawartością domeny (np. wyłudzającą informacje), zespół Google podejmuje decyzję o czasowym usunięciu witryny z wyników wyszukiwaniu bądź obniżeniu jej pozycji i oznaczeniu na tle SERPów (widzimy wtedy powiadomienie pt: Ta witryna mogła paść ofiarą ataku hakerów, które ma ostrzegać internautów).

a)     Witryna zaatakowana przez hakerów

Otrzymanie w GSC powiadomienia o tym, że witryna została zaatakowana przez hakerów oznacza wykrycie przez Google podstron, które mogły zostać sztucznie wygenerowane lub zmodyfikowane przez osoby trzecie (najczęściej na skutek włamania i wstrzyknięcia kodu lub zmodyfikowania plików).

witryna została zaatakowana przez hackerów

 

działania ręczne - atak hakerów

Jak cofnąć karę ręczną w przypadku ataku hakerów i naruszenia zasad bezpieczeństwa?

  1. Zapoznanie się z treścią komunikatu i sprawdzenie czy problem dotyczy całej witryny czy tylko jej sekcji
  2. Sprawdzenie danych w GSC w sekcji (Indeksowanie à Problemy dotyczące bezpieczeństwa). Znajdziemy tam przykłady zaatakowanych adresów URL lub informację o tym, które pliki zostały zmodyfikowane
  3. Zapoznanie się z poradnikiem dla webmasterów stron zaatakowanych przez hakerów ułatwi ułożenie planu działań i rozpoczęcie procesu czyszczenia. Najczęściej zadawane pytania i porady Google odnoszące się do problemów z bezpieczeństwem
  4. Ustalenie luki w zabezpieczeniach, która doprowadziła do włamania (wadliwa wtyczka czy nieaktualna wersja skryptu, na którym oparta jest witryna) i jej wyeliminowanie.
  5. Podjęcie działań, które zapobiegną podobnym problemom w przyszłości
  6. Ostateczne sprawdzenie witryny (np. poprzez StopBadware.org).
  7. Przesłanie prośby o ponowne sprawdzenie witryny za pośrednictwem GSC, sekcja Problemy dotyczące bezpieczeństwa
  8. Oczekiwanie na odpowiedź.

Cofnięcie kary lub odrzucenie prośby w przypadku problemów z bezpieczeństwem

Po przesłaniu prośby domena zostanie ponownie przeskanowana. Zazwyczaj odpowiedzi można spodziewać się w ciągu 24 godzin. Jeśli problemy zostaną usunięte, w przeciągu doby za pośrednictwem GSC właściciel domeny otrzyma komunikat o anulowaniu czynności podjętych w stosunku do witryny. W tym samym czasie powinny zniknąć powiadomienia w sekcji Problemy dotyczące bezpieczeństwa i ostrzeżenie widoczne przy likach do strony w wynikach wyszukiwania. W przypadku, gdy taka sytuacja miała miejsce po raz pierwszy i udało się skutecznie rozwiązać problem, można liczyć na to, że domena wróci na dotychczas zajmowane pozycje w wynikach wyszukiwania.

przykłady komunikatów związanych z problemami z bezpieczeństwem
przykłady komunikatów związanych z problemami z bezpieczeństwem

Bardzo ważne jest systematyczne monitorowanie danych odnoszących się do bezpieczeństwa, gdyż Google okresowo powraca do listy zainfekowanych stron by sprawdzić czy ponownie nie stanowią one zagrożenia (reinfekowane witryny mogą zostać na stałe wykluczone z wyników wyszukiwania).

zgoda na prośbę o ponowne rozpatrzenie

Część I – Filtr ręczny Google’a – jak sobie z nim poradzić? Wstęp
Część II – Kara ręczna za spam
Część III – Filtr ręczny za naruszenie wytycznych wyszukiwarki
Część V – Kara ręczna za nienaturalne linki
Część VI – Czy domena wróci na wysokie pozycje po zdjęciu filtra ręcznego?