Filtr ręczny za naruszenie wytycznych wyszukiwarki

Komunikaty w GSC związane z niezastosowaniem się do wytycznych Google w większości przypadków dotyczą niewłaściwego sposobu prezentowania treści (lub po prostu jej ukrywania). Na nałożenie kary wpływa zarówno wartość, unikalność i ilość tekstu, użycie fraz w treści strony oraz sposób prezentowania i optymalizacji grafiki.

a)     Mało treści, w dodatku o niewielkiej lub żadnej wartości

Przyczyny:

 • Mała ilość treści, niska jakość prezentowanych materiałów (brak wartości dodanej dla użytkownika), teksty generowane w sposób automatyczny, chaotyczne i przypadkowe informacje (będące np. fragmentami innych tekstów, nagłówkami wiadomości zasysanych z kanałów RSS, danymi skopiowanymi z powszechnie dostępnych baz (jak nazwy firm i numery NIP) itd. Najczęściej karane są strony ze zduplikowaną treścią (zarówno wewnętrznie jak i zewnętrznie czyli kopiujące zawartość innych witryn).
 • Zawyżona liczba podstron (tzw. sztucznie generowany site) – chodzi o podstrony prezentujące te same informacje, ale np. posortowane w inny sposób. Problem ten często dotyczy np. sklepów internetowych gdzie można przeglądać tę samą ofertę zmieniając klucz, według którego wyświetlane są produkty (nazwa od a do z, cena od najniżej itd.) i za każdym razem przy zmianie parametru generuje nam się nowy adres, który jest indeksowany przez Google. Podobny efekt daje zezwolenie Google na indeksowanie np. stron wynikowych pochodzących z wyszukiwarki wewnętrznej osadzonej w serwisie lub sklepie internetowym.
 • Istnienie w obrębie witryny tzw. doorway pages, czyli stron przejściowych. Najczęściej są to strony optymalizowane pod kątem wąskiej listy słów kluczowych (często wręcz przeoptymalizowane i sztucznie wysycone frazami), mające za zadanie pozyskać ruch z wyników wyszukiwania. Użytkownik po wejściu na takie adresy bardzo często jest po prostu przekierowywany na inne podstrony gdzie prezentowane są albo bardzo ogólne informacje albo też zupełnie inne treści (reklamy, pornografia itd.). Przykładem może być witryna szkoły językowej działającej we Wrocławiu (i posiadającej tutaj tylko jedną siedzibę), która zawiera ponad 200 podstron, zawierających tę samą treść, różniących się jedynie nazwą kursu i dzielnicą, typu: „angielski dla dzieci Wrocław Krzyki”, „angielski dla dzieci Wrocław Fabryczna” itd.

 

Rozwiązanie problemu:

 • Usunięcie nieunikalnej treści, zmniejszenie liczby bezwartościowych podstron prezentujących te same treści, tworzenie zbiorczych stron z ofertami zamiast generowania kilkuset podstron optymalizowanych pod jedno słowo kluczowe.
 • Dodanie wartościowych z punktu widzenia użytkownika informacji
 • Przesłanie prośby o ponowne rozpatrzenie i oczekiwanie na odpowiedź

b)     Ukryty tekst i/lub mnożenie słów kluczowych

Przyczyna:

 • Zawartość strony dostępna dla robotów wyszukiwarki różni się od tej prezentowanej realnym odbiorcom. Wynika to najczęściej z chęci ukrycia przed użytkownikami przeoptymalizowanych treści, które są indeksowane przez Google i mogą sztucznie zawyżać pozycje tej witryny w wynikach wyszukiwania. Klasyczne przykłady ukrywania treści to umieszczanie na stronie tekstu w kolorze tła, używanie bardzo małej czcionki (1px), przesuwanie wyświetlania treści poza obszar ekranu czy ukrywanie z użyciem stylów CSS.
 • Przesycenie słowami kluczowymi, czyli albo przesadne użycie i wielokrotne powtórzenie tego samego słowa kluczowego (lub wręcz jego wyliczenie) lub też zbyt często stosowanie odmiany jednej frazy i jej zbyt gęste osadzenie w treści (typu: noclegi zakopane, zakopane noclegi, tanie noclegi zakopane, zakopane nocleg tanio, polecane noclegi zakopane itd.)
 • Prezentowanie treści kompletnie pozbawionych sensu (np. wygenerowanych w sposób automatyczny bądź pochodzących z mieszarki) zawierających dużą liczbę słów kluczowych.

nasycenie strony słowami kluczowymi

Rozwiązanie:

Odnalezienie źródła problemu. Jeśli strona boryka się z ukrytą treścią pierwszym krokiem powinna być weryfikacja tego, jak wygląda kopia tekstowa strony, którą zaindeksowało Google (i porównanie z aktualną zawartością strony, widzianą przez użytkownika). Pomocne będzie też pobranie strony poprzez GSC i jej zrenderowanie (sekcja Indeksowanie à Pobierz jako Google). Etap drugi to optymalizacja zawartości strony – przeredagowanie treści lub ich całkowita zmiana. Sprawdzenie nasycenia słowami kluczowymi. Krok trzeci to przesłanie prośby o ponowne rozpatrzenie, opis podjętych działań i oczekiwanie na ocenę Search Quality Team.

c)     Maskowanie grafik (dawniej niezgodność grafik)

Przyczyny:

 • Wykrycie przez Zespół Google sytuacji, gdy w SERPach widoczne są obrazy inne niż te prezentowane na stronie, której dotyczy wynik
 • Publikowana na stronie grafika jest w jakiś sposób przysłonięta lub ukryta przez użytkownikiem (zamaskowana pod warstwą tekstu lub innym obrazem)
 • Po kliknięciu w wyszukiwarce graficznej w opcję „Pokaż obraz” następuje przejście do witryny skąd użytkownik jest od razu automatycznie przekierowany w miejsce inne niż docelowe zawierające poszukiwaną przez niego grafikę.

Najczęstszą przyczyną nakładanie tego typu kary jest hotlinkowanie (czy brak osadzania, w tym wypadku elementów graficznych, bezpośrednio na serwerze, na którym również znajduje się domena a jedynie publikowanie obrazów z linkiem odnoszącym się do zupełnie zewnętrznego i niekontrolowanego źródła, w którym obiekt ten jest umieszczony).

Rozwiązanie:
Weryfikacja obrazów wyświetlanych w wynikach wyszukiwania, porównanie ich z tymi znajdującymi się w serwisie. Sprawdzenie poprawności pobierania grafik ze źródła (zwłaszcza, jeśli po drodze są one modyfikowane z użyciem różnych wtyczek). Pobranie strony poprzez GSC i jej zrenderowanie (sekcja Indeksowanie à Pobierz jako Google) oraz porównanie wyników w celu wykrycia ewentualnych różnic odnoszących się do obrazów. Naprawienie błędów. Przesłanie prośby o ponowne rozpatrzenie.

 

Część I – Filtr ręczny Google’a – jak sobie z nim poradzić? Wstęp
Część II – Kara ręczna za spam
Część IV – Kara za naruszenie zasad bezpieczeństwa
Część V – Kara ręczna za nienaturalne linki
Część VI – Czy domena wróci na wysokie pozycje po zdjęciu filtra ręcznego?