Filtr ręczny Google’a – jak sobie z nim poradzić?

Spadki pozycji słów kluczowych w wynikasz wyszukiwania, pogorszenie się liczby wyświetleń, mniej przejść z wyników organicznych do naszej domeny a może problemy z bezpieczeństwem czy niespodziewany przyrost liczby linków? To tylko kilka spośród najczęściej docierających do nas sygnałów, które sprawiają, że zaczynamy się zastanawiać nad tym, czy nasza witryna nie została w jakiś sposób ukarana i czy faktycznie może to być kara ręczna od Google.

Pierwszym krokiem, który pozwoli jednoznacznie stwierdzić, że faktycznie tak się stało lub wykluczyć nałożenie kary ręcznej, jest sprawdzenie danych w Google Search Console (Narzędzia dla Webmasterów). Po zalogowaniu się w tym narzędziu należy sprawdzić aktualne wiadomości i najważniejsze komunikaty w sekcji Działania ręczne.

Właściciele witryn czy osoby odpowiadające za ich promocję bardzo często zadają pytania o to jak sprawdzić czy to faktycznie kara ręczna? Jak usunąć filtr Google? Jak, krok po kroku, wygląda zdjęcie kary nałożonej przez wyszukiwarkę na naszą witrynę? Ile trwa „ściąganie filtra Google”? Jak również czy domena może po cofnięciu działań ręcznych odzyskać wysokie pozycje?

Na te pytania nie ma jednak jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo dużo zależy od „rodzaju przewinienia”, za które został nałożony filtr Google, oraz podjętych działań, które mają pomóc w jego usunięciu.

 Jak sprawdzić czy domena ma filtr ręczny?

Diagnozę należy rozpocząć od zalogowania się do Google Search Console (GSC) i sprawdzenia komunikatów w sekcji Ruch związany z wyszukiwaniem –> Ręczne działania. Gdy natrafimy tam na informację: „W witrynie nie znaleziono ręcznych działań przeciwspamowych” oznacza to, że przyczyna pogorszenia się pozycji czy spadków w ruchu może leżeć gdzie indziej (w najgorszym przypadku możemy mieć do czynienia z filtrem algorytmicznym – w takiej sytuacji nie otrzymamy powiadomienia od Google).

brak działań ręcznych

Jeśli po przejściu do opisanej wyżej sekcji natrafimy na komunikat o działaniach ręcznych, dopasowanych do całej witryny lub jej części mamy pewność, że doszło do nałożenia kary ręcznej na naszą domenę. Z komunikatu dowiemy się także, czy „przewinienia” dotyczą tylko niektórych podstron, sekcji czy też linków (wtedy oznacza to dopasowanie częściowe kary) czy mają zastosowanie do całej witryny. Od razu też stanie się jasne, z jakiego powodu została nałożona kara. Najczęstszymi przyczynami są: naruszenie zasad bezpieczeństwa, złamanie wytycznych wyszukiwarki czy wykrycie spamu przez zespół Google.

czysty spam - przykład powiadomienia

Właściciele konta w GSC oraz użytkownicy uprawnieni do przeglądania danych, w momencie nałożenia kary, otrzymują również powiadomienie od Google (na zgłoszony adres mailowy). Treść komunikatu jest również widoczna na koncie w sekcji Wiadomości. Z przesłanych informacji jasno wynika, z jakiego powodu na witrynę zostały nałożone działania ręczne i w jak postępować by usunąć filtr Google.

Rodzaje powiadomień o działaniach ręcznych

Wykrycie spamu, kara za linki, naruszenie zasad bezpieczeństwa, a może wszystkie te kwestie? Właściciele witryn czy osoby odpowiedzialne za ich promocję w wynikach wyszukiwania nie zawsze zdają sobie sprawę z tego Google może ukarać witrynę wielokrotnymi działaniami ręcznymi (jako efekt wykrycia kilku przewinień). Za każdym razem przypadku otrzymania filtra ręcznego należy zrobić mały „rachunek sumienia” i przypomnieć sobie wszystkie wykroczenia, może jednak zdarzyć się tak, że kara zostanie nałożona nie na skutek naszych błędów, ale działań poprzedniego właściciela witryny.

Przykłady powiadomień związanych z nałożeniem kary ręcznej można podzielić na cztery kategorie.

Pierwsza z nich dotyczy kary za spam, w zakres, której wchodzą komunikaty takie jak:

 • Spam tworzony przez użytkowników
 • Spamerskie darmowe hosty
 • Spamerska struktura znaczników
 • Maskowanie i/lub podstępne przekierowania
 • Czysty spam

Druga grupa – kara za naruszenie wytycznych wyszukiwarki w odniesieniu do treści:

 • Mało treści, w dodatku o niewielkiej lub żadnej wartości
 • Ukryty tekst i/lub mnożenie słów kluczowych
 • Niezgodność grafik

Trzecia pula kar za naruszenie zasad bezpieczeństwa:

 • Witryna zaatakowana przez hakerów

Kara za linki obejmuje:

 • Nienaturalne linki z Twojej witryny
 • Nienaturalne linki do Twojej witryny

 

Działania, które trzeba zrealizować krok po kroku, aby cofnąć filtr ręczny Google, zależą przede wszystkim od rodzaju otrzymanego powiadomienia i przyczyny nałożenia kary. Szerzej o tym w kolejnych częściach poradnika.

Część II – Kara ręczna za spam
Część III – Filtr ręczny za naruszenie wytycznych wyszukiwarki
Część IV – Kara za naruszenie zasad bezpieczeństwa
Część V – Kara ręczna za nienaturalne linki
Część VI – Czy domena wróci na wysokie pozycje po zdjęciu filtra ręcznego?